09.10.2023

Jazda zimą – porady dla kierowców ciężarówek

Jazda zimą stanowi ogromne wyzwanie dla każdego kierowcy, a dla tych prowadzących ciężarówki staje się jeszcze bardziej wymagającym zadaniem. Warunki atmosferyczne, śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność sprawiają, że jazda ciężarówką zimą wymaga specjalnej uwagi i przygotowania. W poniższym artykule omówimy, dlaczego prowadzenie ciężarówki w trudnych warunkach zimowych może być trudne oraz jakie kroki można podjąć, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczną podróż.

DLACZEGO PROWADZENIE CIĘŻARÓWKI ZIMĄ MOŻE BYĆ TRUDNE

Jazda ciężarówką w zimie jest pełna wyzwań ze względu na kilka czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że ciężarówki są dużo większe i cięższe niż zwykłe samochody osobowe, co sprawia, że ich hamowanie i manewrowanie staje się bardziej skomplikowane. Śliska nawierzchnia utrudnia skuteczne zatrzymanie pojazdu, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

JAK DOSTOSOWAĆ SAMOCHÓD DO WARUNKÓW ZIMOWYCH?

Aby prowadzenie ciężarówki zimą było bezpieczne, konieczne jest dostosowanie pojazdu do trudnych warunków atmosferycznych. Oto kilka kluczowych kroków, które warto podjąć:

 1. Odpowiednie opony zimowe: Wybór odpowiednich opon zimowych ma ogromne znaczenie. Dobrej jakości opony zapewnią lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i skrócą drogę hamowania.
 2. Sprawdzanie układu oświetlenia: W zimie dni są krótsze, a widoczność może być ograniczona przez opady śniegu i mgłę. Dlatego ważne jest, aby wszystkie światła były sprawne, co poprawi widoczność na drodze i uczyni pojazd bardziej widocznym dla innych kierowców.
 3. Przygotowanie awaryjnego zestawu: Warto zaopatrzyć się w zestaw awaryjny, który zawiera koce, narzędzia do usuwania śniegu, łańcuchy na koła oraz inne niezbędne przedmioty. W razie problemów na drodze, taki zestaw może okazać się nieoceniony.
 4. Regularna konserwacja pojazdu: Przed sezonem zimowym warto przeprowadzić dokładny przegląd techniczny pojazdu. Upewnij się, że wszystkie systemy działają poprawnie, włącznie z układem chłodzenia i ogrzewaniem.

PORADY I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE JAZDY ZIMĄ

 1. Zachowaj odpowiednią odległość: Na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest dłuższa. Dlatego zachowuj większą odległość od pojazdu jadącego przed tobą, aby mieć więcej czasu na reakcję.
 2. Unikaj nagłych manewrów: Gwałtowne hamowanie, przyspieszanie i skręcanie mogą prowadzić do poślizgów. Staraj się wykonywać wszystkie manewry płynnie i kontrolowanie.
 3. Ogranicz prędkość: Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych. Nawet jeśli droga jest sucha, temperatura powietrza może spowodować oblodzenie, dlatego zachowaj umiar w prędkości.
 4. Uważaj na mosty i wiadukty: Te obszary mogą być bardziej podatne na oblodzenie, ponieważ powietrze krąży wokół nich z każdej strony. Zachowaj ostrożność, gdy przekraczasz takie miejsca.
 5. Skrzynia biegów i hamulce: Stosuj biegi opadające przy hamowaniu, aby korzystać z oporu silnika. Unikaj gwałtownego hamowania, które może spowodować poślizg.

PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE KIEROWCY ZIMĄ

Prowadzenie ciężarówki w zimowych warunkach to nie tylko odpowiednie dostosowanie pojazdu, ale również zadbanie o własne wyposażenie jako kierowcy. Oto niezbędne przedmioty, które powinieneś mieć przy sobie podczas zimowej podróży:

 1. Odzież ochronna: W przypadku awarii lub konieczności zatrzymania się na dłużej, warto mieć przy sobie ciepłą odzież, rękawice i czapkę. Niska temperatura może być niebezpieczna, więc należy być przygotowanym.
 2. Koc elektryczny grzewczy do samochodu: W razie gdyby coś się wydarzyło z piecem w kabinie TIRa koc elektryczny 12V lub 24V może stać się niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu ciężarowego zimą. 
 3. Latarka: W przypadku, gdy zajdzie potrzeba naprawy lub innych działań w ciemności, latarka okaże się nieocenionym narzędziem.
 4. Powerbank: Warto mieć ze sobą przenośną baterię, aby w razie potrzeby naładować telefon komórkowy lub inne urządzenia.
 5. Mapy i nawigacja offline: W obszarach o słabym zasięgu lub w razie braku dostępu do internetu, warto mieć przy sobie mapy lub nawigację działającą w trybie offline.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE JAZDY ZIMĄ

 1. Regularne sprawdzanie warunków atmosferycznych: Przed wyruszeniem w trasę, zawsze sprawdzaj prognozę pogody i warunki drogowe. Jeśli przewiduje się opady śniegu lub oblodzenie, dostosuj swoją podróż odpowiednio.
 2. Odstęp od innych pojazdów: Trzymaj większy odstęp od innych pojazdów, aby mieć więcej czasu na reakcję w przypadku nagłego hamowania lub poślizgu.
 3. Częste przerwy w podróży: Dłuższe podróże w zimie mogą być męczące. Regularne przerwy pozwalają się rozprostować, ogrzać i wypocząć przed kontynuacją jazdy.
 4. Unikanie gwałtownych manewrów: Płynna i spokojna jazda to klucz do uniknięcia poślizgów i niebezpiecznych sytuacji. Unikaj nagłego przyspieszania, hamowania i skręcania.
 5. Zachowanie spokoju: W przypadku poślizgu lub innych trudnych sytuacji na drodze, zachowaj spokój. Gwałtowne reakcje mogą tylko pogorszyć sytuację. Delikatne kierowanie i stopniowe hamowanie pomogą odzyskać kontrolę nad pojazdem.
 6. Komunikacja z innymi kierowcami: Włączając awaryjne światła ostrzegawcze w razie potrzeby, sygnalizujesz innym kierowcom, że istnieje problem na drodze. To zwiększa bezpieczeństwo dla ciebie i innych uczestników ruchu.

Pamiętaj, że jazda ciężarówką zimą wymaga większej uwagi, odpowiedniego przygotowania i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków. Dbanie o odpowiednie wyposażenie oraz stosowanie się do wskazówek dotyczących jazdy zimą to klucz do bezpiecznej i udanej podróży.