25.09.2023

Kluczowe dokumenty w transporcie drogowym międzynarodowym: co spedytorzy powinni wiedzieć

Transport drogowy międzynarodowy jest nieodłącznym elementem globalnej gospodarki. Firmy spedycyjne i kierowcy ciężarówek przewożą towary przez granice krajowe, dostarczając produkty do różnych części kontynentu. Jednak zanim ciężarówka wyjedzie na drogę, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów transportowych. W tym artykule omówimy, jakie dokumenty są niezbędne w transporcie drogowym międzynarodowym i dlaczego są one tak ważne.

1. List przewozowy (CMR)

List przewozowy, znany również jako CMR (Convention Relative au Contrat de Transport International de Marchandises par Route), jest jednym z najważniejszych dokumentów w transporcie drogowym międzynarodowym. Dokument ten stanowi umowę między nadawcą a przewoźnikiem i zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące przewozu, takie jak rodzaj towaru, ilość, wartość, miejsce nadania i miejsce docelowe. CMR jest akceptowany na całym świecie i jest podstawowym dokumentem potwierdzającym przewóz towarów.

2. Faktura (commercial invoice)

Faktura jest niezbędnym dokumentem podatkowym i księgowym w transporcie międzynarodowym. To dokument potwierdzający cenę i wartość towaru, który jest przewożony. Faktura jest ważna zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy, ponieważ stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych i celnych.

3. Konosament (Bill of Lading)

W transporcie morskim i kontenerowym, konosament jest kluczowym dokumentem. Jednakże, w przypadku transportu drogowego, mniej powszechnie stosowanym dokumentem jest tzw. "kombi-konosament," który jest używany w przypadku przewozu towarów morskich, które są dalej transportowane drogą lądową.

4. Licencje i zezwolenia

W zależności od kraju i rodzaju przewozu, kierowcy ciężarówek mogą być zobowiązani do posiadania odpowiednich licencji i zezwoleń. Przykłady to międzynarodowe prawo jazdy, ADR (Europejska Umowa o Międzynarodowym Transporcie Drogowym Substancji Niebezpiecznych) w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych, czy też specjalne zezwolenia na przewóz ponadwymiarowych ładunków.

W transporcie drogowym międzynarodowym, odpowiednie dokumenty są kluczowe dla zapewnienia płynności operacji logistycznych i zminimalizowania ryzyka prawnych. Zapewnienie, że wszyscy niezbędni dokumenty są dostępne, jest fundamentalnym elementem udanego międzynarodowego przewozu towarów. Kierowcy, spedycje i firmy nadawcze powinny działać zgodnie z obowiązującymi przepisami dot. dokumentacji przewozowej, aby uniknąć problemów i opóźnień podczas transportu drogowego.